Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

SuperMotoCZ.cz - Stručně o SuperMotu

 

Závody Supermota vznikly v 80. letech ve Spojených Státech.

Myšlenka přivést dohromady specialisty z různých disciplín (silniční závody, motokros, plochá dráha) s cílem určit nejlepšího jezdce se setkala s velkým úspěchem. Tato nová disciplína byla rychle importována do Evropy, speciálně do Francie, kde se okamžitě začaly organizovat závody. Závody se následně rozšířily do dalších zemí jako Belgie, Německo a Švýcarsko. V České republice se závody začaly organizovat v roce 1999 a průkopníkem zde byla dráha v Písku. Teprve v roce 1998 čerstvě vzniklá Evropská motocyklová federace (UEM) zorganizovala první Mistrovství Evropy. První sezóna Mistrovství světa proběhla až v roce 2002, v roce 2003 se jelo poprvé Mistrovství světa i v České republice na okruhu v Sosnové.

Seriál Mistrovství ČR Supermoto od roku 2004 do roku 2013 zajišťovala společnost Supermoto.cz s.r.o. pod vedením Rucharda Gironi. Po té převzala záštitu společnost Autodrom Sosnová. V posledních letech seriál nemá promotéra a jeho chod zajišťuje Komise motokrosu Autoklubu ČR.

Součástí mistrovství je kromě nejvyšší třídy S1 pro profesionály i mnoho kategorií pro amatérské jezdce jak již na supermotových speciálech (S2) tak i na motokrosových motorkách (S3 MX Cup). Dále dvě kategorie veteránské  a dvě kategorie juniorské. Novinkou poslecních let je kategorie S7 Aku s elekttrickými motorkami.

Seriál se odehrává v posledních letech stálých okruzích (Sosnová - Vysoké Mýto - Písek - Cheb). Závodní sezona pak začíná na přelomu dubna a května a do svého finále se dostává v průběhu září.


Stroje jsou odvozeny od běžné produkce s určitým stupněm úprav dle řádů. Tím jsou závody bližší divákům, kteří obdobné stroje mohou potkat v běžném provozu či v prodejnách. Primárně není pro diváka problém pořídit si stejný stroj jako mají profesionální jezdci.