SuperMotoCZ.cz - OPEN MČR Supermoto: Deštivý závěr sezony ovládl opět suverénní Sitnianský
úterý, 15 říjen 2024 18:17

OPEN MČR Supermoto: Deštivý závěr sezony ovládl opět suverénní Sitnianský

O druhém říjnovém víkendu 12. - 13. 10. se na Autodromu Vysoké Mýto uzavřela letošní sezona
republikového mistrovství v supermotu OPEN MČR Supermoto 2024. A ani tentokrát se závodům
nevyhnuly vrtochy počasí, které byly příčinou organizačních změn a rovněž hned několika pádů.

Závodní víkend přinesl opět celou řadu napínavých momentů, ale také i několik komplikací a pádů,
přičemž klíčovým faktorem bylo zmíněné deštivé počasí. Právě z tohoto důvodu pořadatelé
předsunuli kvalifikační jízdy na sobotní odpoledne, kdy byly podmínky přece jen o něco příznivější. A
tento krok se skutečně vyplatil – celé nedělení dopoledne vysokomýtský autodrom smáčely prudké
deště, a tak se do volných tréninků, které v programu nahradily původní kvalifikace, vydalo jen
minimum jezdců.

Odpolední první ostré závodní jízdy se rozjely na stále ještě mokrém povrchu, což vedlo k několika
pádům a zastavení rozjížděk. Úvodní závod třídy S10 byl přerušen už po prvním kole, kdy jeden
z jezdců, Josef Hanzal, musel být převezen do nemocnice kvůli zranění ramene a klíční kosti.

Druhé závodní jízdy se podařilo odjet už za slunečného počasí, které umožnilo využít i atraktivní
terénní část. Její povrch sice postupně osychal, ale přesto byl stále výrazně kluzký, což znovu
způsobilo několik lehčích pádů, a to i v zaváděcích kolech.

S1
Královskou kategorii S1 opět vyhrál Milan Sitnianský, který druhému Evženu Fílovi nadělil ve druhé
jízdě přes tři vteřiny a dojel si zároveň i pro republikový titul v této třídě. Třetí pozici obsadil Němec
Max Orbanz.

Druhá pozice v celkovém hodnocení šampionátu pak připadla rovněž Evženu Fílovi a třetí Jonáši
Nedvědovi, který Mýtě kvůli zlomenině klíční kosti ze SMoN ve Francii nestartoval.

„Dnešní jízda a zároveň poslední závod sezony byly super. Jsem rád, že se po těch nedělních deštích
podařilo upravit i terén a zhruba od poloviny druhé jízdy to pak byl naprostý ideál. Moc jsem si to užil
a jak z dnešního vítězství, tak i z titulu mám samozřejmě radost!“ hodnotí poslední závod a další
vítěznou sezonu Milan Sitnianský.

S2
Suverénní výkon předvedl ve třídě S2 také Michal Kokeš, který si ve vysokomýtském závodě zcela
zaslouženě vystoupal na stupínek nejvyšší. Stříbrnou pozici obsadil Denis Fligr a třetí pak Michal
Vlasák.

Šampionem se stal Michal Prokeš, který sice v Mýtě skončil až šestý, ale jeho náskok z ostatních
závodů na celkové zlato stačil. Druhé místo v mistrovství si zajistil Michal Kokeš, třetí pak Denis Fligr.

Vítěz závodu Michal Kokeš svůj výkon hodnotí pozitivně: „Dnešní závod se mi líbil, i když kvůli
kluzkému povrchu to byla jízda jako na mýdle. Naštěstí jsme měli tři zahřívací kola, takže se trať
stačila trošku vyjet a během závodu jsem už držel svoje tempo a nedělal chyby, takže za mě naprostá
spokojenost.“

„Poslední závod se mi bohužel moc nepovedl, dojel jsem šestý. I to mi ale stačilo k celkovému titulu,
z čehož mám velkou radost!“ dodává v cíli spokojený Michal Prokeš, šampion třídy S2.

S3
Ve třídě S3 40+ finální pořadí závodu odpovídalo i konečnému stavu celého šampionátu. Se ziskem
350 bodů, tedy sezónním maximem, se vítězem i mistrem republiky stal Petr Vorlíček. Druhé místo
v závodě i mistrovství obsadil Aleš Cikánek a bronz bral Jiří Pešek.

„Závod byl dost náročný. Byla poměrně zima a v kombinaci s vlhkem a blátem z terénu pneumatiky
hodně klouzaly. Sezona byla jinak moc fajn, mně se vydařila a povedlo se mi získat titul v S3 40+. Jinak
jsem strašně rád, že jsme jeli i dva závody v Rakousku, které byly skvělým zpestřením a myslím, že se
sluší poděkovat i organizátorům za perfektní přípravu celého ročníku.“ chválí Petr Vorlíček.

Stejná situace, tedy že pořadí v závodě bylo stejné jako v celkovém hodnocení, nastala i v kategorii S3
50+, kde si zlato odnesl také v celé sezoně neporažený Miroslav Starý s úžasným výsledkem 350
bodů, následoval druhý Libor Bednář a třetí Jaroslav Příhoda.

„Dnešek byl opravdu zajímavý. Od rána tu dost pršelo, ale nakonec se mi závod povedl a za to jsem
fakt rád. Podobně vlastně vypadala celá sezona, každý ze závodů počasí nějak poznamenalo, ale
myslím, že jsme si to všichni užili a samozřejmě z titulu mám obrovskou radost!“ ohlíží se Miroslav
Starý.

Výsledky dalších vypsaných kategorií jsou shrnuty v přehledu pod článkem.

Celkové hodnocení letošního ročníku odráží konstantní výkony jezdců napříč všemi kategoriemi.
Někteří si díky stabilním výkonům během celé sezony zajistili mistrovské tituly, zatímco ti, co
excelovali ve finále, se mohou těšit alespoň z posunu v rámci konečného žebříčku.

Závodní sezona 2024 byla charakterizována častými změnami počasí, které ovlivnily nejen jednotlivé
závody, ale i finální výsledky. Jezdci během ní museli prokázat svou univerzálnost a schopnost
přizpůsobit se různým povrchům, což jen podtrhlo jejich sportovní kvality.

Kalendář závodů pro příští sezonu se zatím stále ladí, nicméně je již jasné, že nás v září 2025 čeká
dlouho očekávaný vrchol českého supermota, kterým bude konání mistrovství světa družstev FIM
Supermoto of Nations ve Vysokém Mýtě v termínu 20. – 21. 09. 2025.